Ali Aydın

İdealize edilen ne var ki hiç de ideal olmayan bir öğretmenin 8 özelliği

06.04.2019
İdealize edilen ne var ki hiç de ideal olmayan bir öğretmenin 8 özelliği
  1. Aydınlanma döneminin kendisine yüklediği misyona sıkı sıkıya bağlıdır. O misyonun nerede, ne zaman, niçin yüklendiğini çok sorgulamaz. Karanlık çağda yaşayan öğrencilerini aydınlığın meş’alesi ile aydınlatacağından şüphesi yoktur. Her ne kadar sistem “zorunluluk” üzerine kurulu olsa da neticede sonunda aydınlık vardır. Öğrenciler ve aileleri neyin karanlık neyin aydınlık olduğunu bilemeyecekleri için “zorunluluk” da bir sorun değildir esasında. Gerekliliktir sadece.
  2. İnatçı bir misyonerdir o. Karanlıktan ihtida edecek öğrencilerini aydınlığa geçecekleri sıratta yalnız bırakmamaya azimlidir. Esasında günlük okul pratiği içinde onun davranışlarında hiç de inatçı misyoner havası yoktur. Ama bu tezat çok da önemli değildir. Önemli olan eğitim filan denilince öyle olunmasının ideal olduğunu söyleyebilmektir.
  3. Eğitim sistemi, sistemin amaçlılığı ve ne tür yasalarla çerçevesinin çizildiği asla ve kat’a ilgi alanı içinde değildir. Bunları umursamaz bile. Bu nedenle eğitim ile ilgili vazedilen cici amaçlar için okulun uygun bir araç olup olmadığını tartışmayı gereksiz bulur.
  4. Milyonlarca öğrenciyi tek tip yetiştirme düşüncesinde kayda değer bir sorun görmez.
  5. Eğitimin sistemden ve yapıdan bağımsız olarak yerçekimsiz ortamda öğretmen – öğrenci arasındaki ilişkiden ibaret olduğunu düşünür. Aslolan öğretmen ve öğrencidir. İkisi varsa sorun yok demektir. Bu nedenle eğitimin sorunları yoktur ona göre. 10/A sınıfında Ayşe’nin sorunu vardır. O da sınıf öğretmenin ilgi, alaka ve şefkati ile çözülür zaten.
  6. Öğrencilerin hal ve gidişatları zaman zaman onu kaygılandırır. Terbiye ve saygının eksildiğini düşünür. Sosyal değişimlerin ne türden davranışsal sonuçları olduğunu öğretmeni olduğu okulun ve bağlı bulunduğu sistemin bu değişimlerle başa çıkabilme kapasitesinin olup olmadığını düşünmez.
  7.  “Öğretmen iyi ise mesele bitmiştir. Her şey ve herkes iyi olur zaten. Kötü öğrenci yoktur. Kötü öğretmen vardır.” türünden sürrealist mantık yürütenlere karşı biraz hazırlıksızdır. Bu mantık ile karşılaştığında ilk tepkisi refleks olarak kabul ve tasdiktir.
  8. Sivil Toplum kavramına yabancıdır. O bir devlet memurudur.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.